Week Three Rankings

Week Three Rankings

Week Three Rankings

1.43K
0

CLASS 6A-D1

1) UNION (3-0) LW: #1, Beat Jenks 59-40
Up Next: Bye Week
2) OWASSO (3-0) LW: #2, Beat Broken Arrow 49-27
Up Next: Bye Week
3) JENKS (0-3) LW: #3, Lost To Union 59-40
Up Next: AT Springdale Har-Ber, AR.
4) BROKEN ARROW (0-3) LW: #4, Lost To Owasso 49-27
Up Next: Bye Week
5) WESTMOORE (2-0) LW: #6, Beat Southmoore 53-6
Up Next: Edmond North
6) MUSTANG (2-0) LW: #7, Beat Norman 48-14
Up Next: AT Stillwater
7) EDMOND SANTA FE (2-1) LW: #8, Beat Deer Creek 38-21
Up Next: AT Norman North
8) YUKON (1-1) LW: #10, Beat Norman North 38-31
Up Next: Southmoore
9) NORMAN NORTH (1-1) LW: #5, Lost To Yukon 38-31
Up Next: Edmond Santa Fe
10) EDMOND NORTH (1-1) LW: UR, Beat Edmond Memorial 25-17
Up Next: AT Westmoore

Dropped Out
#9 Edmond Memorial

CLASS 6A-D2

1) BIXBY (1-1) LW: #1, Lost To Bentonville, AR. 47-28
Up Next: AT Putnam City (Thurs.)
2) BOOKER T WASHINGTON (2-1) LW: #2, Lost To West Monroe, LA. 30-21
Up Next: Shawnee
3) MIDWEST CITY (1-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: Del City
4) LAWTON (1-1) LW: #4, Beat Lawton MacArthur 50-20
Up Next: Lawton Eisenhower
5) PUTNAM CITY (2-0) LW: #5, Beat El Reno 63-6
Up Next: Bixby (Thurs.)
6) MUSKOGEE (1-1) LW: #7, Bye Week
Up Next: Bentonville West, AR. 
7) STILLWATER (2-0) LW: #9, Beat Moore 14-7
Up Next: Mustang
8) ENID (2-0) LW: #8, Bye Week
Up Next: AT Bishop McGuinness
9) CHOCTAW (2-0) LW: UR, Beat Sand Springs 21-20
Up Next: Putnam City North
10) SAND SPRINGS (0-2) LW: #7, Lost To Choctaw 21-20
Up Next: AT Putnam City West

Dropped Out
#10 Deer Creek

CLASS 5A

1) CARL ALBERT (2-0) LW: #1, Beat Ada 42-20
Up Next: AT Ardmore
2) BISHOP McGUINNESS (2-0) LW: #2, Beat Bishop Kelley 42-21
Up Next: Enid
3) ARDMORE (2-0) LW: #4, Beat Durant 48-17
Up Next: Carl Albert
4) LAWTON MACARTHUR (1-1) LW: #3, Lost To Lawton 50-20

Up Next: Amarillo Tascosa, TX.
5) ALTUS (2-0) LW: #6, Beat Vernon, TX. 40-18
Up Next: AT Elk City
6) BISHOP KELLEY (1-1) LW: #5, Lost To Bishop McGuinness 42-21

Up Next: Sapulpa
7) DEL CITY (1-1) LW: #9, Beat Lawton Eisenhower 40-14
Up Next: AT Midwest City
8) COWETA (1-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: AT Catoosa
9) SKIATOOK (1-1) LW: #7, Lost To Oologah 35-16

Up Next: AT East Central
10) TAHLEQUAH (2-0) LW: UR, Beat Glenpool 39-19
Up Next: AT Sallisaw

Dropped Out
#8 Collinsville

CLASS 4A

1) WAGONER (2-0) LW: #1, Beat Pryor 32-21
Up Next: Fort Gibson
2) HERITAGE HALL (2-0) LW: #2, Beat Madill 49-14
Up Next: Davis
3) HILLDALE (2-0) LW: #3, Beat Checotah 56-21
Up Next: AT Beggs
4) OOLOGAH (2-0) LW: #4, Beat Skiatook 35-16
Up Next: Glenpool
5) CASCIA HALL (1-1) LW: #5, Beat Bartlesville 48-29
Up Next: Millwood
6) TUTTLE (1-1) LW: #6, Beat Newcastle 55-27
Up Next: AT Plainview
7) BROKEN BOW (2-0) LW: #7, Bye Week
Up Next: McAlester
8) BETHANY (2-0) LW: #8, Beat Pauls Valley 28-7
Up Next: Kingfisher
9) CATOOSA (2-0) LW: #9, Beat Collinsville 21-14
Up Next: Coweta
10) POTEAU (2-0) LW: UR, Beat Hale 64-14
Up Next: DeQueen, AR.

Dropped Out
#10 Ada

CLASS 3A

1) JONES (3-0) LW: #1, Beat Harrah 44-7
Up Next: AT Hennessey
2) BERRYHILL (2-0) LW: #2, Beat Cushing 39-0
Up Next: AT Perkins-Tryon
3) JOHN MARSHALL (1-1) LW: #3, Beat Okmulgee 57-20
Up Next: AT Sulphur
4) STIGLER (3-0) LW: #4, Beat Sallisaw 39-24
Up Next: Spiro
5) KINGFISHER (3-0) LW: #5, Beat Hennessey 37-14
Up Next: AT Bethany
6) BEGGS (2-1) LW: #6, Beat Henryetta 40-16

Up Next: Hilldale
7) SULPHUR (3-0) LW: #8, Beat Davis 40-15
Up Next: John Marshall
8) SEMINOLE (3-0) LW: UR, Beat Tecumseh 42-8
Up Next: Lincoln Christian
9) CLAREMORE SEQUOYAH (2-1) LW: #7, Lost To Fort Gibson 26-15

Up Next: Locust Grove
10) CUSHING (2-1) LW: #9, Lost To Berryhill 39-0
Up Next: Cleveland

Dropped Out
#10 Anadarko

CLASS 2A

1) MILLWOOD (2-0) LW: #1, Beat Douglass 67-7
Up Next: AT Cascia Hall
2) VICTORY CHRISTIAN (2-0) LW: #2, Beat Sperry 26-21
Up Next: NOAH
3) HOLLAND HALL (3-0) LW: #4, Beat Lincoln Christian 22-16
Up Next: Metro Christian 
4) WASHINGTON (3-0) LW: #5, Beat Purcell 28-7
Up Next: AT Marlow
5) DAVIS (1-1) LW: #3, Lost To Sulphur 40-15

Up Next: AT Heritage Hall
6) CHISHOLM (2-1) LW: #6, Beat Fairview 65-9
Up Next: Thomas
7) CHRISTIAN HERITAGE (3-0) LW: #7, Beat Mount St. Mary 30-14
Up Next: Oklahoma Christian
8) LUTHER (3-0) LW: #8, Beat Prague 39-37
Up Next: Chandler
9) ALVA (3-0) LW: #10, Beat Oklahoma Bible 53-6
Up Next: Fairview
10) VIAN (2-0) LW: #9, Lost To Prairie Grove, AR. 41-21

Up Next: AT Tahlequah Sequoyah

CLASS A

1) REJOICE CHRISTIAN (2-0) LW: #2, Beat Kiefer 35-14
Up Next: Summit Christian
2) AFTON (2-0) LW: #4, Beat Commerce 36-14
Up Next: AT Ketchum
3) WYNNEWOOD (1-1) LW: #3, Beat Velma-Alma 49-0
Up Next: Elmore City
4) TALIHINA (2-1) LW: #1, Lost To Antlers 29-6
Up Next: Poteau JV
5) CRESCENT (3-0) LW: #6, Beat Okeene 41-13

Up Next: AT Wellston
6) HULBERT (3-0) LW: #7, Beat Warner 52-6
Up Next: Haskell
7) MORRISON (1-1) LW: #5, Lost To Tonkawa 27-14

Up Next: Kiefer
8) OCA (3-0) LW: #9, Beat Watonga 48-20
Up Next: AT Crooked Oak
9) MINCO (2-1) LW: #10, Beat Ringling 20-0
Up Next: Rush Springs
10) TEXHOMA (2-0) LW: UR, Beat Hollis 21-14

Up Next: AT Gruver, TX. (Thurs.)

Dropped Out
#8 Hollis

CLASS B

1) CYRIL (2-0) LW: #1, Beat Mountain View-Gotebo 54-6
Up Next: Wilson
2) DAVENPORT (2-0) LW: #2, Beat Maysville 46-0
Up Next: AT Alex
3) DEPEW (2-0) LW: #3, Beat Midway 46-0
Up Next: Southwest Covenant
4) LAVERNE (2-0) LW: #4, Beat OKC Patriots 64-14
Up Next: Carnegie
5) SHATTUCK (2-0) LW: #5, Beat Garber 50-0

Up Next: AT OKC Patriots
6) WAURIKA (2-0) LW: #7, Beat Grandfield 52-6
Up Next: AT Empire
7) WETUMKA (2-0) LW: #8, Beat Caddo 64-32
Up Next: Cave Springs
8) MAYSVILLE (1-1) LW: #6, Lost To Davenport 46-0

Up Next: Fox
9) WELEETKA (1-1) LW: #9, Beat Keota 58-20
Up Next: Porum
10) ARKOMA (0-1) LW: #10, Beat Webbers Falls 52-6
Up Next: Midway

CLASS C

1) TIPTON (2-1) LW: #1, Beat Carnegie 46-12
Up Next: Snyder
2) REGENT PREP (2-0) LW: #2, Beat Gans 48-0
Up Next: Union Christian, AR.
3) SHARON-MUTUAL (2-0) LW: #3, Bye Week
Up Next: AT Waukomis
4) SOUTHWEST COVENANT (3-0) LW: #4, Beat Coyle 54-32
Up Next: AT Depew
5) BLUEJACKET (3-0) LW: #5, Beat South Coffeyville 56-0
Up Next: Bye Week
6) TIMBERLAKE (3-0) LW: #6, Beat Cherokee 48-6
Up Next: Bye Week
7) KREMLIN-HILLSDALE (3-0) LW: #7, Beat Waukomis 38-20
Up Next: Bye Week
8) POND CREEK-HUNTER 2-0) LW: #8, Beat Pioneer 70-24
Up Next: AT Garber
9) COYLE (1-1) LW: #8, Lost To Southwest Covenant 54-32

Up Next: Dewar
10) GRANDFIELD (0-2) LW: #10, Lost To Waurika 52-6
Up Next: AT Ryan

(1425)