Week Seven Rankings

Week Seven Rankings

Week Seven Rankings

1.53K
0

CLASS 6A-D1

1) UNION (6-0) LW: #1, Beat Moore 70-0
Up Next: Norman North
2) OWASSO (5-1) LW: #2, Beat Putnam City North 55-10
Up Next: AT Southmoore (Thurs.)
3) JENKS (3-4) LW: #4, Beat Edmond Memorial 52-7
Up Next: Bye Week
4) BROKEN ARROW (2-4) LW: #6, Beat Westmoore 41-7
Up Next: Edmond Santa Fe
5) NORMAN NORTH (5-1) LW: #5, Beat Southmoore 49-13
Up Next: AT Union
6) WESTMOORE (5-1) LW: #3, Lost To Broken Arrow 41-7
Up Next: AT Norman (Thurs.)
7) EDMOND SANTA FE (4-2) LW: #7, Bye Week

Up Next: AT Broken Arrow
8) MUSTANG (3-3) LW: #8, Beat Edmond North 41-29

Up Next: Moore
9) YUKON (3-3) LW: #9, Beat Norman 56-28
Up Next: AT Edmond Memorial
10) MOORE (3-3) LW: #10, Lost To Union 70-0
Up Next: AT Mustang

CLASS 6A-D2

1) BOOKER T WASHINGTON (6-1) LW: #1, Beat Muskogee 42-21
Up Next: Bye Week
2) MIDWEST CITY (5-1) LW: #2, Beat Choctaw 27-3
Up Next: Putnam City West
3) LAWTON (4-2) LW: #3, Beat Stillwater 43-29
Up Next: AT Enid
4) STILLWATER (5-1) LW: #4, Lost To Lawton 43-29
Up Next: Choctaw
5) PUTNAM CITY (5-1) LW: #5, Beat Putnam City West 21-11

Up Next: Deer Creek
6) BIXBY (3-3) LW: #6, Beat Sapulpa 48-10
Up Next: Ponca City
7) CHOCTAW (4-2) LW: #7, Lost To Midwest City 27-3
Up Next: AT Stillwater
8) SAND SPRINGS (4-2) LW: #8, Beat Ponca City 41-7
Up Next: Muskogee
9) DEER CREEK (3-3) LW: UR, Beat Enid 38-24
Up Next: AT Putnam City
10) MUSKOGEE (2-4) LW: #9, Lost To Booker T Washington 42-21

Up Next: AT Sand Springs

Dropped Out
#10 Enid

CLASS 5A

1) CARL ALBERT (6-0) LW: #1, Beat Bishop McGuinness 21-6
Up Next: AT Northwest Classen
2) BISHOP McGUINNESS (5-1) LW: #2, Lost To Carl Albert 21-6
Up Next: Guymon
3) ARDMORE (5-1) LW: #3, Beat Altus 20-14
Up Next: AT Western Heights
4) ALTUS (5-1) LW: #4, Lost To Ardmore 20-14
Up Next: El Reno
5) BISHOP KELLEY (5-1) LW: #5, Beat Claremore 25-21

Up Next: AT Skiatook
6) DEL CITY (3-3) LW: #8, Beat Lawton MacArthur 44-31
Up Next: Duncan
7) SKIATOOK (5-1) LW: #7, Beat Memorial 35-7
Up Next: Bishop Kelley
8) TAHLEQUAH (5-1) LW: #9, Beat Pryor 48-8
Up Next: AT Claremore
9) LAWTON MACARTHUR (3-3) LW: #6, Lost To Del City 44-31
Up Next: Southeast
10) COWETA (4-2) LW: UR, Beat Shawnee 28-21
Up Next: Edison

Dropped Out
#10 Claremore

CLASS 4A

1) WAGONER (6-0) LW: #1, Beat McLain 62-22
Up Next: Oologah
2) HERITAGE HALL (6-0) LW: #2, Beat Chickasha 42-14
Up Next: Elgin (Thurs.)
3) OOLOGAH (6-0) LW: #3, Beat Grove 42-0
Up Next: AT Wagoner
4) HILLDALE (5-1) LW: #4, Beat Rogers 69-0
Up Next: Metro Christian
5) CATOOSA (5-1) LW: #5, Beat Vinita 19-6
Up Next: AT Miami
6) BROKEN BOW (5-1) LW: #6, Beat Sallisaw 35-3
Up Next: Stilwell
7) BLANCHARD (6-0) LW: #7, Beat Cleveland 40-7
Up Next: AT Bethany
8) ADA (4-2) LW: #8, Beat Tecumseh 47-19
Up Next: AT Tuttle
9) BETHANY (5-1) LW: #9, Beat Central 35-20
Up Next: Blanchard
10) FORT GIBSON (4-2) LW: #10, Beat Metro Christian 33-28

Up Next: AT Rogers

CLASS 3A

1) JONES (7-0) LW: #1, Beat McLoud 60-0
Up Next: AT Prague
2) BERRYHILL (6-0) LW: #2, Beat Webster 49-6
Up Next: AT Verdigris
3) JOHN MARSHALL (5-1) LW: #3, Beat Anadarko 55-30
Up Next: Bridge Creek
4) BEGGS (5-1) LW: #4, Beat Kellyville 52-24

Up Next: Cushing
5) KINGFISHER (6-1) LW: #6, Beat Chandler 49-12
Up Next: Bye Week
6) SULPHUR (6-1) LW: #7, Beat Pauls Valley 55-13
Up Next: Plainview
7) TAHLEQUAH SEQUOYAH (6-0) LW: #9, Beat Locust Grove 45-14
Up Next: Keys
8) PLAINVIEW (5-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: AT Sulphur
9) SPERRY (5-1) LW: UR, Beat Claremore Sequoyah 32-14

Up Next: Lincoln Christian
10) JAY (6-1) LW: UR, Beat Westville 54-14
Up Next: Locust Grove

Dropped Out
#5 Stigler
#8 Claremore Sequoyah

CLASS 2A

1) MILLWOOD (5-0) LW: #1, Beat Christian Heritage 44-18
Up Next: AT Meeker
2) VICTORY CHRISTIAN (6-0) LW: #2, Beat Colcord 63-20
Up Next: AT Chouteau
3) HOLLAND HALL (6-0) LW: #3, Beat Chouteau 52-6
Up Next: AT Kansas
4) LUTHER (6-0) LW: #4, Beat Stroud 44-0
Up Next: AT Christian Heritage (Thurs.)
5) WASHINGTON (5-1) LW: #5, Beat Dibble 48-20
Up Next: AT Community Christian (Thurs.)
6) CHISHOLM (6-1) LW: #6, Beat Alva 33-21
Up Next: Bye Week
7) DAVIS (4-2) LW: #7, Beat Stratford 49-14

Up Next: AT Kingston
8) CHRISTIAN HERITAGE (5-2) LW: #8, Beat Crooked Oak 39-13
Up Next: Luther (Thurs.)
9) TONKAWA (6-0) LW: #10, Beat Mooreland 35-0
Up Next: Newkirk (Thurs.)
10) ALVA (5-1) LW: #9, Lost To Chisholm 33-21

Up Next: AT Perry

CLASS A

1) REJOICE CHRISTIAN (6-0) LW: #1, Beat Liberty 56-20
Up Next: Afton
2) AFTON (5-0) LW: #2, Beat Fairland 58-8
Up Next: AT Rejoice Christian
3) TALIHINA (5-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: Gore
4) CRESCENT (6-0) LW: #4, Beat Cashion 54-14

Up Next: AT Yale
5) MINCO (6-1) LW: #5, Beat Crossings Christian 21-0
Up Next: Bye Week
6) OCA (6-0) LW: #6, Beat Wynnewood 47-26
Up Next: AT Konawa
7) HULBERT (5-1) LW: #8, Beat Barnsdall 21-20
Up Next: Quapaw
8) MORRISON (4-2) LW: #10, Beat Drumright 34-0
Up Next: Pawnee (Thurs.)
9) HEALDTON (6-0) LW: UR, Beat Rush Springs 52-26

Up Next: AT Ringling
10) THOMAS (4-2) LW: UR, Beat Hooker 20-0
Up Next: Texhoma

Dropped Out
#7 Wynnewood
#9 Cashion

CLASS B

1) CYRIL (5-0) LW: #1, Beat Burns-Flat 56-6
Up Next: Geary
2) DAVENPORT (6-0) LW: #2, Beat Wetumka 42-6
Up Next: South Coffeyville (Thurs.)
3) DEPEW (5-0) LW: #3, Beat Oaks 60-6
Up Next: AT Prue
4) LAVERNE (6-0) LW: #4, Beat Canton 54-0
Up Next: AT Turpin
5) SHATTUCK (5-0) LW: #5, Beat Turpin 52-0

Up Next: AT Pioneer
6) SNYDER (5-1) LW: #7, Beat Geary 44-6
Up Next: Carnegie
7) WETUMKA (5-1) LW: #6, Lost To Davenport 42-6
Up Next: AT Dewar
8) ALLEN (4-2) LW: #9, Beat Empire 21-18
Up Next: AT Strother
9) DEWAR (4-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: Wetumka
10) PRUE (6-0) LW: UR, Beat South Coffeyville 94-48

Up Next: Depew

Dropped Out
#8 Alex

CLASS C

1) TIPTON (6-1) LW: #1, Beat Destiny Christian 84-36
Up Next: Grandfield
2) POND CREEK-HUNTER 6-0) LW: #2, Beat Medford 52-6
Up Next: Welch
3) SOUTHWEST COVENANT (6-1) LW: #3, Beat Corn Bible Academy 48-0
Up Next: AT Temple (Thurs.)
4) REGENT PREP (5-1) LW: #4, Covington-Douglas 63-0

Up Next: AT Copan
5) BLUEJACKET (6-0) LW: #5, Beat Copan 15-0
Up Next: AT Deer Creek-Lamont
6) TIMBERLAKE (6-0) LW: #6, Beat Sharon-Mutual 50-48
Up Next: AT Buffalo
7) TYRONE (5-0) LW: #7, Beat Buffalo 30-6
Up Next: AT Waynoka
8) KREMLIN-HILLSDALE (5-1) LW: #8, Beat Balko 60-24
Up Next: AT Sharon-Mutual
9) BUFFALO (4-1) LW: #9, Lost To Tyrone 30-6
Up Next: Timberlake
10) COYLE (4-2) LW: UR, Beat Paoli 44-20
Up Next: Sasakwa

Dropped Out
#10 Sharon-Mutual

(1530)