OKPreps Week Four Rankings

OKPreps Week Four Rankings

OKPreps Week Four Rankings

1.61K
0

– BY MICHAEL KNIGHT

Week three is in the books and we have plenty of movement in the top ten rankings, including a new team taking over the top spot in one class. Check out this week’s top ten rankings.

CLASS 6A-D1

1) BROKEN ARROW (3-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: Jenks
2) JENKS (3-0) LW: #2, Bye Week
Up Next: AT Broken Arrow
3) OWASSO (1-2) LW: #3, Bye Week
Up Next: AT Union
4) UNION (1-2) LW: #4, Bye Week
Up Next: Owasso
5) EDMOND SANTA FE (3-0) LW: #5, Beat Norman North 49-13
Up Next: AT Edmond Memorial (Thurs.)
6) YUKON (3-0) LW: #7, Bye Week
Up Next: Norman
7) PUTNAM CITY NORTH (3-0) LW: #9, Beat Choctaw 46-21
Up Next: AT Edmond North
8) MUSTANG (1-2) LW: #10, Beat Westmoore 21-14
Up Next: AT Norman North
9) WESTMOORE (2-1) LW: #6, Lost To Mustang 21-14
Up Next: AT Enid
10) NORMAN (2-1) LW: #8, Lost To Moore 14-7
Up Next: AT Yukon


CLASS 6A-D2

1) STILLWATER (3-0) LW: #1, Beat Southmoore 49-15
Up Next: AT Deer Creek
2) BOOKER T WASHINGTON (1-2) LW: #2, Bye Week
Up Next: Bartlesville (Thurs.)
3) MIDWEST CITY (2-1) LW: #3, Bye Week
Up Next: Lawton
4) DEL CITY (2-1) LW: #4, Beat Bartlesville 33-7
Up Next: Choctaw
5) BIXBY (2-1) LW: #5, Beat Putnam City 64-0
Up Next: AT Sapulpa
6) LAWTON (2-1) LW: #6, Beat Lawton Eisenhower 42-13
Up Next: AT Midwest City
7) SAPULPA (3-0) LW: #8, Beat East Central 49-12
Up Next: Bixby
8) CHOCTAW (2-1) LW: #7, Lost To Putnam City North 46-21
Up Next: AT Del City
9) MUSKOGEE (2-1) LW: #9, Beat Putnam City West 34-29
Up Next: Ponca City
10) SAND SPRINGS (1-2) LW: #10, Lost To Greenwood, AR. 49-13
Up Next: AT Shawnee


CLASS 5A

1) CARL ALBERT (3-0) LW: #1, Beat Shawnee 47-7
Up Next: AT Guymon
2) COLLINSVILLE (3-0) LW: #2, Beat Ponca City 28-0
Up Next: AT Claremore
3) ARDMORE (3-0) LW: #3, Beat McAlester 46-7
Up Next: Lawton MacArthur
4) BISHOP McGUINNESS (2-1) LW: #4, Beat Enid 31-7
Up Next: Northwest Classen
5) ALTUS (3-0) LW: #5, Beat Elk City 62-14
Up Next: Southeast
6) SKIATOOK (3-0) LW: #6, Beat Hale 41-6
Up Next: Pryor
7) BISHOP KELLEY (1-2) LW: #7, Beat Memorial 45-12
Up Next: AT Hale
8) GUTHRIE (3-0) LW: #8, Bye Week
Up Next: AT Piedmont
9) TAHLEQUAH (3-0) LW: #9, Beat Sallisaw 48-14
Up Next: AT Rogers
10) DUNCAN (3-0) LW: UR, Beat Ada 17-3
Up Next: Noble

Dropped Out
Ada LW: #10


CLASS 4A

1) POTEAU (3-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: Sallisaw
2) CATOOSA (3-0) LW: #2, Beat Coweta 48-20
Up Next: Wagoner
3) BLANCHARD (3-0) LW: #3, Beat Newcastle 48-14
Up Next: AT Bethany
4) WAGONER (3-0) LW: #4, Beat Fort Gibson 30-14
Up Next: AT Catoosa
5) TUTTLE (3-0) LW: #5, Bye Week
Up Next: AT Tecumseh
6) BROKEN BOW (2-1) LW: #6, Beat Durant 33-0
Up Next: Muldrow
7) BETHANY (3-0) LW: #7, Beat Kingfisher 38-35
Up Next: Blanchard
8) WEATHERFORD (2-1) LW: #8, Beat Woodward 35-7
Up Next: AT Elgin
9) HILLDALE (3-0) LW: #9, Beat Oologah 23-19
Up Next: AT Central
10) CLEVELAND (3-0) LW: #10, Bye Week
Up Next: Oologah


CLASS 3A

1) HERITAGE HALL (2-1) LW: #1, Beat Davis 36-7
Up Next: Mount Saint Mary
2) KINGFISHER (1-2) LW: #2, Lost To Bethany 38-35
Up Next: Blackwell
3) LINCOLN CHRISTIAN (3-0) LW: #3, Bye Week
Up Next: Stigler
4) SEMINOLE (3-0) LW: #4, Beat Wewoka 67-14
Up Next: AT Roland
5) JOHN MARSHALL (3-0) LW: #5, Beat Douglass 66-18
Up Next: AT Bridge Creek
6) BERRYHILL (3-0) LW: #6, Beat Cushing 26-14
Up Next: Inola
7) PLAINVIEW (2-1) LW: #7, Bye Week
Up Next: AT Purcell
8) CASCIA HALL (2-1) LW: #8, Lost To Millwood 38-7
Up Next: Verdigris
9) SULPHUR (2-1) LW: #9, Bye Week
Up Next: AT Bethel
10) LOCUST GROVE (3-0) LW: #10, Beat Tahlequah Sequoyah 42-7
Up Next: AT Claremore Sequoyah


CLASS 2A

1) MILLWOOD (3-0) LW: #1, Beat Cascia Hall 38-7
Up Next: Crooked Oak
2) VIAN (2-1) LW: #2, Beat Okmulgee 48-0
Up Next: Spiro
3) BEGGS (2-1) LW: #3, Lost To Shiloh Christian, AR. 28-21
Up Next: AT Morris
4) ADAIR (2-1) LW: #4, Bye Week
Up Next: AT Metro Christian
5) ALVA (3-0) LW: #5, Beat Fairview 27-26
Up Next: Hennessey
6) JONES (2-1) LW: #6, Bye Week
Up Next: Chandler
7) METRO CHRISTIAN (3-0) LW: #7, Beat Holland Hall 37-14
Up Next: Adair
8) SPERRY (3-0) LW: #8, Beat Kingston 16-14
Up Next: Haskell
9) VICTORY CHRISTIAN (3-0) LW: #9, Bye Week
Up Next: Dewey
10) SPIRO (3-0) LW: UR, Beat Heavener 44-6
Up Next: AT Vian

Dropped Out
Holland Hall LW: #10


CLASS A

1) MORRISON (4-0) LW: #1, Beat Pawhuska 30-6
Up Next: AT Woodland
2) HOOKER (3-0) LW: #2, Beat Clayton, N.M. 44-0
Up Next: Thomas
3) CASHION (4-0) LW: #3, Beat Crescent 41-6
Up Next: AT Christian Heritage
4) REJOICE CHRISTIAN (3-0) LW: #5, Beat Haskell 61-28
Up Next: AT Oklahoma Union
5) CROSSINGS CHRISTIAN (3-1) LW: #6, Beat Watonga 45-6
Up Next: AT Northeast
6) RINGLING (3-0) LW: #7, Beat Marietta 52-6
Up Next: AT Walters
7) WYNNEWOOD (2-1) LW: #9, Bye Week
Up Next: AT Konawa
8) CRESCENT (2-2) LW: #4, Lost To Cashion 41-6
Up Next: Watonga
9) MINCO (3-1) LW: UR, Beat Oklahoma Christian Academy 42-20
Up Next: Bye Week
10) WALTERS (3-0) LW: UR, Beat Comanche 47-14
Up Next: Ringling

Dropped Out
Apache LW: #8
Commerce LW: #10


CLASS B

1) SHATTUCK (3-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: AT Life Prep
2) SNYDER (4-0) LW: UR, Beat Tipton 34-24
Up Next: AT Waurika
3) REGENT PREP (2-0) LW: #3, Bye Wek
Up Next: AT Gans
4) DAVENPORT (3-0) LW: #6, Beat Alex 80-58
Up Next: AT Strother
5) LAVERNE (2-1) LW: #5, Beat Burns Flat 46-14
Up Next: Pioneer
6) ALEX (2-1) LW: #4, Lost To Davenport 80-58
Up Next: AT Destiny Christian
7) DEWAR (3-0) LW: #7, Beat Wetumka 58-50
Up Next: AT Weleetka
8) PRUE (3-1) LW: #9, Beat Claremore Christian 40-28
Up Next: AT Summit Christian
9) SEILING (4-0) LW: #10, Beat Waukomis 58-18
Up Next: Cherokee
10) KEOTA (2-1) LW: #8, Beat Canadian 52-26
Up Next: AT Depew

Dropped Out
Canadian LW: #2
Wetumka LW: #8


CLASS C

1) POND CREEK-HUNTER (3-0) LW: #2, Beat Deer Creek -Lamont 54-0
Up Next: AT Timberlake
2) TIPTON (1-2) LW: #1, Lost To Snyder 34-24
Up Next: Fox
3) TYRONE (2-0) LW: #3, Beat St. John’s Military, KS. 86-6
Up Next: AT Balko
4) SOUTHWEST COVENANT (3-0) LW: #4, Beat Wesleyan Christian 53-6
Up Next: Bluejacket
5) BUFFALO (3-0) LW: #5, Beat Turpin 48-8
Up Next: Boise City
6) COYLE (2-1) LW: #6, Beat Garber 48-0
Up Next: Medford
7) COVINGTON-DOUGLAS (3-1) LW: #7, Beat Olive 56-8
Up Next: Deer Creek-Lamont
8) BLUEJACKET (2-1) LW: #8, Beat South Coffeyville 58-6
Up Next: AT Southwest Covenant
9) GRAHAM (4-0) LW: #10, Beat Immanuel Christian 72-40
Up Next: Midway
10) MIDWAY (3-1) LW: #9, Beat Arkoma 54-8
Up Next: AT Graham

Dropped Out
Fox LW: #9

(1607)