OKPreps Week Five Rankings

OKPreps Week Five Rankings

OKPreps Week Five Rankings

1.25K
0

– BY MICHAEL KNIGHT

Week four is in the books after a wild weather week. Check out this week’s top ten rankings. With a few games taking place on Monday evening, some rankings may change following those games.

CLASS 6A-D1

1) BROKEN ARROW (4-0) LW: #1, Beat Jenks 28-13
Up Next: AT Norman
2) JENKS (3-1) LW: #2, Lost To Broken Arrow 28-13
Up Next: Enid
3) UNION (2-2) LW: #4, Beat Owasso 21-0
Up Next: AT Mustang
4) EDMOND SANTA FE (4-0) LW: #5, Beat Edmond Memorial 42-7
Up Next: Yukon
5) OWASSO (1-3) LW: #3, Lost To Union 21-0
Up Next: Edmond North
6) YUKON (4-0) LW: #6, Beat Norman 14-7
Up Next: AT Edmond Santa Fe
7) PUTNAM CITY NORTH (4-0) LW: #7, Beat Edmond North 28-7
Up Next: Southmoore
8) WESTMOORE (3-1) LW: #9, Beat Enid 50-35
Up Next: Edmond Memorial (Thurs.)
9) MOORE (2-2) LW: UR, Beat Southmoore 44-0
Up Next: AT Norman North
10) NORMAN (2-2) LW: #10, Lost To Yukon 14-7
Up Next: Broken Arrow

Dropped Out
Mustang LW: #8


CLASS 6A-D2

1) STILLWATER (4-0) LW: #1, Beat Deer Creek 49-28
Up Next: Midwest City
2) BOOKER T WASHINGTON (2-2) LW: #2, Beat Bartlesville 43-6
Up Next: AT Bixby
3) MIDWEST CITY (3-1) LW: #3, Beat Lawton 56-45
Up Next: AT Stillwater
4) DEL CITY (3-1) LW: #4, Beat Choctaw 22-20
Up Next: Putnam City West
5) BIXBY (3-1) LW: #5, Beat Sapulpa 45-0
Up Next: Booker T Washington
6) LAWTON (2-2) LW: #6, Lost To Midwest City 56-45
Up Next: Deer Creek
7) MUSKOGEE (3-1) LW: #9, Beat Ponca City 16-7
Up Next: AT Sand Springs
8) CHOCTAW (2-2) LW: #8, Lost To Del City 22-20
Up Next: Putnam City
9) SAPULPA (3-1) LW: #7, Lost To Bixby 45-0
Up Next: AT Bartlesville
10) SHAWNEE (1-3) LW: UR, Beat Sand Springs 23-20 (OT)
Up Next: Ponca City

Dropped Out
Sand Springs LW: #10


CLASS 5A

1) CARL ALBERT (4-0) LW: #1, Beat Guymon 43-3
Up Next: Piedmont
2) COLLINSVILLE (4-0) LW: #2, Beat Claremore 31-0
Up Next: Memorial
3) ARDMORE (4-0) LW: #3, Beat Lawton MacArthur 40-14
Up Next: Altus
4) BISHOP McGUINNESS (3-1) LW: #4, Beat Northwest Classen 56-0
Up Next: Woodward
5) ALTUS (4-0) LW: #5, Beat Southeast 46-13
Up Next: AT Ardmore
6) SKIATOOK (4-0) LW: #6, Beat Pryor 23-6
Up Next: Tahlequah
7) BISHOP KELLEY (2-2) LW: #7, Beat Hale 49-6
Up Next: Edison
8) GUTHRIE (4-0) LW: #8, Beat Piedmont 37-9
Up Next: Guymon
9) TAHLEQUAH (4-0) LW: #9, Beat Rogers 43-0
Up Next: AT Skiatook
10) DUNCAN (4-0) LW: #10, Beat Noble 35-13
Up Next: AT Western Heights


CLASS 4A

1) POTEAU (4-0) LW: #1, Beat Sallisaw 50-6
Up Next: Fort Gibson
2) WAGONER (4-0) LW: #4, Beat Catoosa 31-14
Up Next: AT Grove
3) TUTTLE (4-0) LW: #5, Beat Tecumseh 28-6
Up Next: Madill
4) BETHANY (4-0) LW: #7, Beat Blanchard 24-13
Up Next: AT Harrah
5) CATOOSA (3-1) LW: #2, Lost To Wagoner 31-14
Up Next: AT Miami
6) BROKEN BOW (3-1) LW: #6, Beat Muldrow 48-0
Up Next: AT Hilldale
7) BLANCHARD (3-1) LW: #3, Lost To Bethany 24-13
Up Next: McLoud
8) WEATHERFORD (3-1) LW: #8, Beat Elgin 22-0
Up Next: Clinton
9) HILLDALE (4-0) LW: #9, Beat Central 50-20
Up Next: Broken Bow
10) CLINTON (3-1) LW: UR, Beat Newcastle 53-13
Up Next: AT Weatherford

Dropped Out
Cleveland LW: #10


CLASS 3A

1) HERITAGE HALL (3-1) LW: #1, Beat Mount Saint Mary 34-2
Up Next: AT John Marshall
2) KINGFISHER (2-2) LW: #2, Beat Blackwell 48-8
Up Next: Blackwell
3) LINCOLN CHRISTIAN (4-0) LW: #3, Beat Stigler 51-13
Up Next: AT Seminole
4) SEMINOLE (4-0) LW: #4, Beat Roland 44-12
Up Next: Lincoln Christian
5) JOHN MARSHALL (4-0) LW: #5, Beat Bridge Creek 76-10
Up Next: Heritage Hall
6) BERRYHILL (4-0) LW: #6, Beat Inola 26-6
Up Next: AT Locust Grove
7) PLAINVIEW (3-1) LW: #7, Beat Purcell 67-0
Up Next: Bethel
8) CASCIA HALL (3-1) LW: #8, Beat Verdigris 35-14
Up Next: AT Jay
9) SULPHUR 3-1) LW: #9, Beat Bethel 42-35
Up Next: Purcell
10) LOCUST GROVE (4-0) LW: #10, Beat Claremore Sequoyah 34-12
Up Next: Berryhill


CLASS 2A

1) MILLWOOD (4-0) LW: #1, Beat Crooked Oak 62-0
Up Next: AT Community Christian
2) VIAN (3-1) LW: #2, Beat Spiro 50-14
Up Next: AT Panama
3) BEGGS (3-1) LW: #3, Beat Morris 34-0
Up Next: Caney Valley
4) ADAIR (3-1) LW: #4, Beat Metro Christian 20-19
Up Next: AT Wyandotte
5) ALVA (4-0) LW: #5, Beat Hennessey 49-13
Up Next: AT Chisholm
6) JONES (3-1) LW: #6, Beat Chandler 39-0
Up Next: AT Meeker
7) METRO CHRISTIAN (3-1) LW: #7, Lost To Adair 20-19
Up Next: AT Chouteau
8) SPERRY (4-0) LW: #8, Beat Haskell 50-8
Up Next: Kiefer
9) VICTORY CHRISTIAN (4-0) LW: #9, Beat Dewey 71-8
Up Next: AT Morris
10) MEEKER (4-0) LW: UR, Beat Kellyville 32-8
Up Next: Jones

Dropped Out
Spiro LW: #10


CLASS A

1) MORRISON (5-0) LW: #1, Beat Woodland 46-0
Up Next: Bye Week
2) HOOKER (4-0) LW: #2, Beat Thomas 21-13
Up Next: AT Fairview
3) CASHION (5-0) LW: #3, Beat Christian Heritage 18-14
Up Next: Wellston
4) REJOICE CHRISTIAN (4-0) LW: #4, Beat Oklahoma Union 42-19
Up Next: Fairland
5) CROSSINGS CHRISTIAN (4-1) LW: #5, Beat Northeast 41-14
Up Next: Crescent
6) RINGLING (4-0) LW: #6, Beat Walters 22-0
Up Next: Healdton
7) WYNNEWOOD (3-1) LW: #7, Beat Konawa 40-12
Up Next: Allen
8) CRESCENT (3-2) LW: #8, Beat Watonga 36-13
Up Next: AT Crossings Christian
9) MINCO (3-1) LW: #9, Bye Week
Up Next: AT Watonga
10) HOMINY (3-1) LW: UR, Beat Langston Hughes 56-38
Up Next: AT Drumright

Dropped Out
Walters LW: #10


CLASS B

1) SHATTUCK (4-0) LW: #1, Beat Life Prep 60-14
Up Next: AT Carnegie
2) SNYDER (4-0) LW: #2, Bye Week
Up Next: Bye Week
3) REGENT PREP (3-0) LW: #3, Beat Gans 45-0
Up Next: Yale
4) DAVENPORT (4-0) LW: #4, Beat Strother 54-8
Up Next: AT Dewar
5) LAVERNE (3-1) LW: #5, Beat Pioneer 52-6
Up Next: AT Cherokee
6) DEWAR (4-0) LW: #7, Beat Weleetka 30-12
Up Next: Davenport
7) PRUE (4-1) LW: #8, Beat Summit Christian 52-40
Up Next: Bye Week
8) SEILING (5-0) LW: #9, Beat Cherokee 38-14
Up Next: Kremlin-Hillsdale
9) KEOTA (2-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: Wetumka
10) YALE (4-0) LW: #6, Beat Maud 48-0
Up Next: AT Regent Prep

Dropped Out
Alex LW: #6


CLASS C

1) POND CREEK-HUNTER (4-0) LW: #1, Beat Timberlake 50-0
Up Next: Balko
2) TIPTON (2-2) LW: #2, Beat Fox 44-14
Up Next: Thackerville
3) TYRONE (3-0) LW: #3, Beat Balko 46-0
Up Next: Sharon-Mutual
4) SOUTHWEST COVENANT (4-0) LW: #4, Beat Bluejacket 47-0
Up Next: AT Deer Creek-Lamont
5) BUFFALO (4-0) LW: #5, Beat Boise City 44-8
Up Next: AT Waynoka
6) COYLE (3-1) LW: #6, Beat Medford 44-20
Up Next: Bye Week
7) COVINGTON-DOUGLAS (4-1) LW: #7, Beat Deer Creek-Lamont 60-14
Up Next: AT Bluejacket
8) GRAHAM (5-0) LW: #9, Beat Midway 26-20
Up Next: Bye Week
9) PAOLI (4-1) LW: UR, Beat Webbers Falls 46-0
Up Next: Wilson
10) MOUNTAIN VIEW-GOTEBO (3-1) LW: UR, Beat Temple 54-0
Up Next: AT Corn Bible Academy

Dropped Out
Bluejacket LW: #8
Midway LW: #10

(1254)