OKPreps Week Seven Rankings

OKPreps Week Seven Rankings

OKPreps Week Seven Rankings

1.26K
0

– BY MICHAEL KNIGHT

Here’s a look at the top ten rankings in each class around Oklahoma, heading into week seven. Several smaller classes featured upsets and movement.

CLASS 6A-D1

1) BROKEN ARROW (6-0) LW: #1, Beat Westmoore 69-10
Up Next: AT Edmond Santa Fe
2) JENKS (5-1) LW: #2, Beat Yukon 48-17
Up Next: Edmond Memorial
3) UNION (4-2) LW: #3, Beat Putnam City North 52-7
Up Next: AT Moore (Thurs.)
4) EDMOND SANTA FE (6-0) LW: #4, Beat Enid 53-7
Up Next: Broken Arrow
5) OWASSO (3-3) LW: #5, Beat Norman North 38-7
Up Next: Southmoore
6) PUTNAM CITY NORTH (5-1) LW: #6, Lost To Union 52-7
Up Next: AT Norman North (Thurs.)
7) YUKON (4-2) LW: #7, Lost To Jenks 48-17
Up Next: AT Westmoore
8) WESTMOORE (4-2) LW: #8, Lost To Broken Arrow 69-10
Up Next: Yukon
9) MOORE (4-2) LW: #9, Beat Edmond North 53-35
Up Next: Union (Thurs.)
10) NORMAN (3-3) LW: #10, Beat Edmond Memorial 21-3
Up Next: Enid


CLASS 6A-D2

1) STILLWATER (6-0) LW: #1, Beat Choctaw 42-22
Up Next: AT Lawton
2) DEL CITY (5-1) LW: #2, Beat Deer Creek 35-6
Up Next: AT Putnam City
3) BIXBY (5-1) LW: #3, Beat Ponca City 57-20
Up Next: Bartlesville
4) MIDWEST CITY (4-2) LW: #4, Beat Putnam City 36-0
Up Next: Deer Creek
5) BOOKER T WASHINGTON (3-3) LW: #5, Beat Shawnee 54-0
Up Next: AT Sapulpa
6) LAWTON (4-2) LW: #6, Beat Putnam City West 42-21
Up Next: Stillwater
7) SAPULPA (5-1) LW: #9, Beat Muskogee 49-48 (OT)
Up Next: Booker T Washington
8) MUSKOGEE (4-2) LW: #7, Lost To Sapulpa 49-48 (OT)
Up Next: AT Sapulpa
9) CHOCTAW (3-3) LW: #8, Lost To Stillwater 42-22
Up Next: AT Putnam City West (Thurs.)
10) BARTLESVILLE (2-4) LW: UR, Beat Sand Springs 29-27
Up Next: AT Bixby

Dropped Out
Shawnee LW: #10


CLASS 5A

1) CARL ALBERT (6-0) LW: #1, Beat Northwest Classen 48-0
Up Next: AT Guthrie
2) COLLINSVILLE (6-0) LW: #2, Beat Tahlequah 43-8
Up Next: East Central
3) ARDMORE (6-0) LW: #3, Beat El Reno 31-17
Up Next: AT Southeast
4) BISHOP McGUINNESS (5-1) LW: #4, Beat Guymon 67-6
Up Next: AT Lawton Eisenhower (Thurs.)
5) GUTHRIE (6-0) LW: #6, Beat Woodward 38-6
Up Next: Carl Albert
6) BISHOP KELLEY (4-2) LW: #7, Beat Durant 34-7
Up Next: Glenpool
7) ALTUS (5-1) LW: #8, Beat Noble 34-7
Up Next: Lawton MacArthur
8) DUNCAN (6-0) LW: #9, Beat Southeast 59-14
Up Next: El Reno
9) TAHLEQUAH (5-1) LW: #5, Lost To Collinsville 43-8
Up Next: Pryor
10) SKIATOOK (5-1) LW: #10, Beat Memorial 41-12
Up Next: AT Rogers


CLASS 4A

1) POTEAU (6-0) LW: #1, Beat Central 35-6
Up Next: AT Stilwell
2) WAGONER (6-0) LW: #2, Beat Miami 47-6
Up Next: AT Oologah
3) TUTTLE (6-0) LW: #3, Beat Bethany 30-7
Up Next: McLoud
4) CATOOSA (5-1) LW: #5, Beat Grove 34-6
Up Next: AT Cleveland
5) BROKEN BOW (5-1) LW: #6, Beat Stilwell 53-0
Up Next: Central
6) BETHANY (5-1) LW: #4, Lost To Tuttle 30-7
Up Next: AT Cushing
7) BLANCHARD (5-1) LW: #7, Beat Tecumseh 39-7
Up Next: Madill
8) CLINTON (5-1) LW: #8, Beat Elgin 48-0
Up Next: AT Elk City
9) BRISTOW (6-0) LW: #9, Beat Cleveland 55-28
Up Next: Grove
10) CACHE (5-1) LW: #10, Beat Elk City 49-14
Up Next: AT Newcastle (Thurs.)


CLASS 3A

1) HERITAGE HALL (5-1) LW: #1, Beat Perkins-Tryon 35-12
Up Next: Bridge Creek (Thurs.)
2) KINGFISHER (4-2) LW: #2, Beat Bridge Creek 49-7
Up Next: AT Perkins-Tryon
3) IDABEL (5-1) LW: UR, Beat Seminole 24-14
Up Next: Checotah
4) SEMINOLE (5-1) LW: #3, Lost To Idabel 24-14
Up Next: Stigler
5) LINCOLN CHRISTIAN (5-1) LW: #4, Beat Webster 56-7
Up Next: AT Roland
6) JOHN MARSHALL (5-1) LW: #5, Beat Blackwell 54-20
Up Next: AT Mount Saint Mary
7) BERRYHILL (6-0) LW: #6, Beat Claremore Sequoyah 61-0
Up Next: Cascia Hall
8) PLAINVIEW (5-1) LW: #7, Beat Marlow 45-14
Up Next: AT Sulphur
9) CASCIA HALL (5-1) LW: #8, Beat Vinita 29-24
Up Next: AT Berryhill
10) SULPHUR (5-1) LW: #9, Beat Lone Grove 56-16
Up Next: Plainview

Dropped Out
Locust Grove LW: #10


CLASS 2A

1) MILLWOOD (6-0) LW: #1, Beat Washington 22-17
Up Next: AT Lexington
2) VIAN (5-1) LW: #2, Beat Tahlequah Sequoyah 49-0
Up Next: Westville
3) BEGGS (5-1) LW: #3, Beat Dewey 40-0
Up Next: Victory Christian
4) ADAIR (5-1) LW: #4, Beat Chouteau 46-8
Up Next: AT Salina
5) JONES (5-1) LW: #6, Beat Kellyville 50-28
Up Next: Holdenville
6) METRO CHRISTIAN (5-1) LW: #7, Beat Wyandotte 47-13
Up Next: AT Chelsea
7) SPERRY (6-0) LW: #8, Beat Caney Valley 62-0
Up Next: Morris
8) VICTORY CHRISTIAN (6-0) LW: #9, Beat Haskell 51-20
Up Next: AT Beggs
9) ALVA (5-1) LW: #5, Lost To Perry 20-19
Up Next: Luther
10) WASHINGTON (4-2) LW: #10, Lost To Millwood 22-17
Up Next: Stratford


CLASS A

1) MORRISON (6-0) LW: #1, Beat Barnsdall 46-14
Up Next: Tonkawa
2) HOOKER (6-0) LW: #2, Beat Beaver 52-0
Up Next: AT Okeene
3) CASHION (7-0) LW: #3, Beat Oklahoma Christian Academy 68-19
Up Next: Bye Week
4) REJOICE CHRISTIAN (6-0) LW: #4, Beat Ketchum 69-0
Up Next: AT Quapaw
5) CROSSINGS CHRISTIAN (6-1) LW: #5, Beat Christian Heritage 34-18
Up Next: Wellston
6) RINGLING (6-0) LW: #6, Beat Dibble 14-0
Up Next: Velma-Alma
7) MINCO (4-1) LW: #8, Beat Northeast 34-6
Up Next: Crescent
8) HOMINY (4-1) LW: #9, Beat Pawnee 34-20
Up Next: AT Pawhuska
9) GORE (5-1) LW: #10, Beat Porter 62-22
Up Next: Warner
10) STROUD (5-1) LW: UR, Beat Wynnewood 41-6
Up Next: AT Liberty

Dropped Out
Wynnewood LW: #7


CLASS B

1) SHATTUCK (6-0) LW: #1, Beat Turpin 45-0
Up Next: Bye Week
2) SNYDER (5-0) LW: #2, Beat Alex 54-18
Up Next: AT Burns Flat
3) REGENT PREP (5-0) LW: #3, Beat Watts 57-12
Up Next: South Coffeyville
4) DAVENPORT (6-0) LW: #4, Beat Wesleyan Christian 62-0
Up Next: Depew
5) LAVERNE (5-1) LW: #5, Beat Canton 66-16
Up Next: Turpin
6) DEWAR (5-1) LW: #6, Beat Cave Springs 54-6
Up Next: Arkoma
7) SEILING (6-0) LW: #8, Bye Week
Up Next: Canton (Thurs.)
8) KEOTA (4-1) LW: #9, Beat Gans 50-0
Up Next: AT Porum
9) YALE (5-1) LW: #10, Beat Prue 52-6
Up Next: AT Wesleyan Christian
10) PRUE (4-2) LW: #7, Lost To Yale 52-6
Up Next: AT Olive


CLASS C

1) POND CREEK-HUNTER (6-0) LW: #1, Beat Sharon-Mutual 44-16
Up Next: Buffalo
2) TIPTON (4-2) LW: #2, Beat Mountain View-Gotebo 48-0
Up Next: AT Grandfield
3) SOUTHWEST COVENANT (6-0) LW: #4, Beat Coyle 48-24
Up Next: Covington-Douglas
4) BUFFALO (6-0) LW: #5, Beat Tyrone 44-0
Up Next: AT Pond Creek-Hunter
5) TYRONE (4-1) LW: #3, Lost To Buffalo 44-0
Up Next: Waynoka (Thurs.)
6) COYLE (3-2) LW: #6, Lost To Southwest Covenant
Up Next: Welch
7) COVINGTON-DOUGLAS (6-1) LW: #7, Beat Welch 15-0 (Forfeit)
Up Next: AT Southwest Covenant
8) GRAHAM (6-0) LW: #8, Beat Webbers Falls 60-12
Up Next: Bowlegs
9) PAOLI (6-1) LW: #9, Beat Midway 16-6
Up Next: Sasakwa
10) MOUNTAIN VIEW-GOTEBO (4-2) LW: #10, Lost To Tipton 48-0
Up Next: AT Maysville

(1260)