OKPreps Playoff Rankings

OKPreps Playoff Rankings

OKPreps Playoff Rankings

1.08K
0

– BY MICHAEL KNIGHT

The 2018 regular season has come to a close and now we shift our focus to the playoffs. Here’s a look at the top ten rankings in each class as we head into the playoffs. This will end our weekly ranking updates but we will update them once again when the season is over.

CLASS 6A-D1

1) BROKEN ARROW (10-0) LW: #1, Beat Enid 76-0
Up Next: Moore
2) JENKS (9-1) LW: #2, Beat Westmoore 28-17
Up Next: Putnam City North
3) UNION (8-2) LW: #3, Beat Edmond North 51-20
Up Next: Edmond Santa Fe
4) OWASSO (6-4) LW: #7, Beat Putnam City North 41-7
Up Next: Norman
5) PUTNAM CITY NORTH (8-2) LW: #5, Lost To Owasso 41-7
Up Next: AT Jenks
6) NORMAN (6-4) LW: #9, Beat Edmond Santa Fe 31-20
Up Next: AT Owasso
7) EDMOND SANTA FE (7-3) LW: #4, Lost To Norman 31-20
Up Next: AT Union
8) MOORE (5-5) LW: #6, Lost To Mustang 34-12
Up Next: AT Broken Arrow
9) YUKON (6-4) LW: #8, Beat Edmond Memorial 35-6
Up Next: Offseason
10) MUSTANG (4-6) LW: UR, Beat Moore 34-12
Up Next: Offseason

Dropped Out
Westmoore LW: #10


CLASS 6A-D2

1) STILLWATER (10-0) LW: #1, Beat Del City 35-21
Up Next: Muskogee
2) BIXBY (9-1) LW: #2, Beat Muskogee 51-7
Up Next: Lawton
3) MIDWEST CITY (8-2) LW: #3, Beat Putnam City West 50-7
Up Next: Sapulpa
4) BOOKER T WASHINGTON (7-3) LW: #4, Beat Sand Springs 48-21
Up Next: Del City
5) DEL CITY (7-3) LW: #5, Lost To Stillwater 35-21
Up Next: AT Booker T Washington
6) LAWTON (6-4) LW: #6, Beat Putnam City 56-7
Up Next: AT Bixby
7) SAPULPA (7-3) LW: #7, Beat Ponca City 48-24
Up Next: AT Midwest City
8) MUSKOGEE (6-4) LW: #8, Lost To Bixby 51-7
Up Next: AT Stillwater
9) BARTLESVILLE (4-6) LW: #10, Beat Shawnee 58-51
Up Next: Offseason
10) DEER CREEK (4-6) LW: UR, Beat Choctaw 28-24
Up Next: Offseason

Dropped Out
Choctaw LW: #9


CLASS 5A

1) CARL ALBERT (10-0) LW: #1, Beat Bishop McGuinness 20-14
Up Next: El Reno
2) COLLINSVILLE (10-0) LW: #2, Beat Rogers 57-0
Up Next: Ada
3) ARDMORE (10-0) LW: #3, Beat Western Heights 41-19
Up Next: Piedmont
4) BISHOP McGUINNESS (8-2) LW: #4, Lost To Carl Albert 20-14
Up Next: Altus
5) BISHOP KELLEY (8-2) LW: #6, Beat McAlester 49-7
Up Next: Skiatook
6) GUTHRIE (8-2) LW: #7, Beat Lawton Eisenhower 41-6
Up Next: AT Duncan
7) DUNCAN (9-1) LW: #9, Beat Altus 42-21
Up Next: Guthrie
8) TAHLEQUAH (9-1) LW: #8, Beat Claremore 21-17
Up Next: Coweta
9) ALTUS (8-2) LW: #5, Lost To Duncan 42-21
Up Next: AT Bishop McGuinness
10) EDISON (6-4) LW: UR, Beat Ada 37-27
Up Next: Claremore

Dropped Out
Claremore LW: #10


CLASS 4A

1) POTEAU (10-0) LW: #1, Beat Hilldale 30-24
Up Next: Oologah
2) TUTTLE (10-0) LW: #2, Beat Cushing 49-14
Up Next: Anadarko
3) WAGONER (9-1) LW: #3, Beat Cleveland 61-20
Up Next: Fort Gibson
4) CLINTON (9-1) LW: #4, Beat Cache 21-14
Up Next: Cushing
5) BRISTOW (9-1) LW: #5, Beat Miami 49-30
Up Next: Hilldale
6) BETHANY (9-1) LW: #6, Beat McLoud 59-42
Up Next: Weatherford
7) BROKEN BOW (8-2) LW: #7, Beat Fort Gibson 49-0
Up Next: Catoosa
8) CACHE (8-2) LW: #8, Lost To Clinton 21-14
Up Next: Blanchard
9) CATOOSA (8-2) LW: #9, Beat Oologah 30-12
Up Next: AT Broken Bow
10) BLANCHARD (8-2) LW: #10, Beat Harrah 49-6
Up Next: AT Cache


CLASS 3A

1) HERITAGE HALL (9-1) LW: #1, Beat Mannford 40-13
Up Next: Marlow
2) BERRYHILL (10-0) LW: #2, Beat Verdigris 55-26
Up Next: Seminole
3) KINGFISHER (7-3) LW: #3, Beat John Marshall 31-18
Up Next: Purcell
4) LINCOLN CHRISTIAN (9-1) LW: #4, Beat Checotah 55-19
Up Next: Verdigris
5) JOHN MARSHALL (8-2) LW: #5, Lost To Kingfisher 31-18
Up Next: AT Plainview
6) SULPHUR (9-1) LW: #6, Beat Pauls Valley 27-14
Up Next: Perkins-Tryon
7) IDABEL (7-3) LW: #7, Beat Roland 27-26
Up Next: Cascia Hall
8) STIGLER (8-2) LW: #8, Beat Webster 53-13
Up Next: AT Locust Grove
9) SEMINOLE (8-2) LW: #9, Beat Okmulgee 74-24
Up Next: AT Berryhill
10) PLAINVIEW (8-2) LW: #10, Beat Douglass 42-15
Up Next: John Marshall


CLASS 2A

1) MILLWOOD (10-0) LW: #1, Beat Stratford 47-13
Up Next: Dickson
2) BEGGS (9-1) LW: #2, Beat Sperry 35-21
Up Next: Wyandotte
3) SPERRY (9-1) LW: #3, Lost To Beggs 35-21
Up Next: Salina
4) ADAIR (9-1) LW: #4, Beat Chelsea 48-12
Up Next: Morris
5) JONES (9-1) LW: #5, Beat Prague 33-6
Up Next: Newkirk
6) METRO CHRISTIAN (9-1) LW: #6, Beat Salina 55-27
Up Next: Victory Christian
7) WASHINGTON (8-2) LW: #7, Beat Lexington 35-13
Up Next: Lindsay
8) HOLLAND HALL (8-2) LW: #8, Beat Panama 34-6
Up Next: Valliant
9) VIAN (8-2) LW: #9, Beat Keys 55-0
Up Next: Hugo
10) KINGSTON (9-1) LW: #10, Beat Lindsay 44-23
Up Next: Community Christian


CLASS A

1) CASHION (10-0) LW: #1, Beat Minco 26-13
Up Next: Dibble
2) HOOKER (10-0) LW: #2, Beat Texhoma 30-6
Up Next: Mangum
3) REJOICE CHRISTIAN (10-0) LW: #3, Beat Colcord 64-14
Up Next: Pawhuska
4) RINGLING (10-0) LW: #5, Beat Apache 26-0
Up Next: Christian Heritage
5) CROSSINGS CHRISTIAN (8-2) LW: #4, Bye Week
Up Next: Walters
6) TONKAWA (9-1) LW: #6, Beat Hominy 33-30
Up Next: Colcord
7) MORRISON (9-1) LW: #8, Beat Langston Hughes 15-0 (Forfeit)
Up Next: Oklahoma Union
8) MINCO (8-2) LW: #7, Lost To Cashion 26-13
Up Next: AT Apache
9) STROUD (9-1) LW: #10, Beat Mounds 50-12
Up Next: Talihina
10) CENTRAL SALLISAW (8-1) LW: UR, Beat Gore 14-12
Up Next: AT Wayne

Dropped Out
Gore LW: #9


CLASS B

1) SHATTUCK (9-0) LW: #1, Beat Canton 54-8
Up Next: Ringwood
2) SNYDER (9-0) LW: #2, Beat Cyril 46-0
Up Next: Bray-Doyle
3) REGENT PREP (9-0) LW: #3, Beat Foyil 57-8
Up Next: Prue
4) DAVENPORT (10-0) LW: #4, Beat Yale 50-0
Up Next: Oaks
5) DEWAR (9-1) LW: #5, Beat Porum 60-18
Up Next: Canadian
6) LAVERNE (8-2) LW: #6, Beat Seiling 70-20
Up Next: Waukomis
7) WAURIKA (9-0) LW: #7, Beat Empire 68-22
Up Next: Cyril
8) KEOTA (7-2) LW: #8, Beat Cave Springs 46-0
Up Next: Strother
9) WETUMKA (7-3) LW: UR, Beat Weleetka 54-8
Up Next: Gans
10) RYAN (7-3) LW: UR, Beat Central Marlow 46-22
Up Next: Burns-Flat

Dropped Out
Seiling LW: #9
Prue LW: #10


CLASS C

1) BUFFALO (10-0) LW: #1, Beat Sharon-Mutual 54-20
Up Next: Maysville
2) TIPTON (8-2) LW: #2, Beat Temple 15-0 (Forfeit)
Up Next: Sharon-Mutual
3) SOUTHWEST COVENANT (9-0) LW: #3, Beat Medford 63-28
Up Next: Sasakwa
4) POND CREEK-HUNTER (9-1) LW: #4, Beat Boise City 50-32
Up Next: Mountain View-Gotebo
5) TYRONE (7-2) LW: #5, Beat Timberlake 70-24
Up Next: AT Fox
6) COYLE (7-2) LW: #6, Beat Bluejacket 54-6
Up Next: Midway
7) PAOLI (9-1) LW: #8, Beat Graham 44-6
Up Next: Covington-Douglas
8) GRAHAM (9-1) LW: #7, Lost To Paoli 44-6
Up Next: Medford
9) FOX (7-3) LW: UR, Beat Mountain View-Gotebo 46-0
Up Next: Tyrone
10) MOUNTAIN VIEW-GOTEBO (7-3) LW: #9, Lost To Fox 46-0
Up Next: AT Pond Creek-Hunter

Dropped Out
Medford LW: #10

(1084)