Home Football Week Three Rankings

Week Three Rankings

Week Three Rankings
Warning: A non-numeric value encountered in /home/stokes04/public_html/okpreps/wp-content/themes/newstube/functions.php on line 1650
1.16K
0

CLASS 6A-D1

1 OWASSO (3-0) LW: #2, Beat Broken Arrow 42-19
Up Next: Bye Week
2 BROKEN ARROW (2-1) LW: #1, Lost To Owasso 42-19
Up Next: Bye Week
3 UNION (1-2) LW: #4, Beat Jenks 35-20
Up Next: Bye Week
4 JENKS (1-2) LW: #3, Lost To Union 35-20
Up Next: Bye Week
5 NORMAN (2-0) LW: #5, Beat Deer Creek 49-7
Up Next: Moore (Thurs.)
6 PUTNAM CITY NORTH (2-0) LW: #6, Beat Putnam City West 68-7
Up Next: AT Choctaw
7 WESTMOORE (2-0) LW: #8, Beat Southmoore 46-7
Up Next: Mustang
8 MUSTANG (2-0) LW: #10, Beat Edmond Santa Fe 24-21
Up Next: AT Westmoore
9 MOORE (1-1) LW: #9, Beat Yukon 49-35
Up Next: AT Norman (Thurs.)
10 EDMOND SANTA FE (1-1) LW: #7, Lost To Mustang 24-21
Up Next: AT Norman North

CLASS 6A-D2

1 BIXBY (2-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: AT Putnam City
2 STILLWATER (2-0) LW: #3, Beat Norman North 55-14
Up Next: AT Southmoore (Thurs.)
3 BOOKER T WASHINGTON (1-2) LW: #2, Lost To Bentonville, AR. 17-6
Up Next: Bye Week
4 SAPULPA (2-0) LW: #5, Beat Claremore 49-24
Up Next: East Central
5 DEL CITY (1-1) LW: #4, Lost To Carl Albert 49-19
Up Next: Bartlesville
6 MUSKOGEE (2-0) LW: #6, Beat Midwest City 19-12
Up Next: Putnam City West
7 LAWTON (2-0) LW: #7, Beat Lawton MacArthur 36-21
Up Next: Lawton Eisenhower
8 CHOCTAW (2-0) LW: #8, Beat Lawton Eisenhower 50-25
Up Next: Putnam City North
9 SAND SPRINGS (1-1) LW: #9, Beat Putnam City 35-0
Up Next: Greenwood, AR.
10 PONCA CITY (2-0) LW: UR, Beat Guthrie 17-7
Up Next: AT Collinsville

Dropped Out
Midwest City LW: #10

CLASS 5A

1 CARL ALBERT (2-0) LW: #1, Beat Del City 49-19
Up Next: AT Shawnee
2 BISHOP McGUINNESS (1-1) LW: #3, Beat Bishop Kelley 41-14
Up Next: Enid
3 BISHOP KELLEY (0-2) LW: #2, Lost To Bishop McGuinness 41-14
Up Next: AT Memorial
4 EDISON (1-1) LW: #4, Beat Memorial 67-0
Up Next: AT Claremore
5 CLAREMORE (1-1) LW: #5, Lost To Sapulpa 49-24
Up Next: Edison
6 TAHLEQUAH (2-0) LW: #6, Beat Coweta 9-7
Up Next: AT Sallisaw
7 EL RENO (2-0) LW: #7, Bye Week
Up Next: Chickasha
8 NOBLE (2-0) LW: UR, Beat Ada 48-29
Up Next: AT Piedmont
9 PRYOR (1-1) LW: UR, Beat Wagoner 42-41
Up Next: Grove
10 LAWTON MACARTHUR (1-1) LW: #10, Lost To Lawton 36-21
Up Next: Clinton (Thurs.)

Dropped Out
Ada LW: #8
Skiatook LW: #9

CLASS 4A

1 TUTTLE (3-0) LW: #1, Beat Plainview 35-28
Up Next: Bye Week
2 BETHANY (2-0) LW: #2, Beat Chisholm 36-13
Up Next: Kingfisher
3 POTEAU (2-1) LW: #6, Beat McAlester 33-3
Up Next: Bye Week
4 CLINTON (1-1) LW: #4, Lost To Heritage Hall 34-7
Up Next: AT Lawton MacArthur (Thurs.)
5 WAGONER (1-1) LW: #3, Lost To Pryor 42-41
Up Next: Fort Gibson
6 OOLOGAH (2-0) LW: UR, Beat Skiatook 34-29
Up Next: AT Hilldale
7 BROKEN BOW (1-1) LW: #7, Bye Week
Up Next: Durant (Thurs.)
8 WEATHERFORD (1-1) LW: #5, Lost To Piedmont 28-25
Up Next: Woodward
9 BRISTOW (1-1) LW: #8, Lost To Savannah, MO. 43-42
Up Next: Mannford
10 CENTRAL (3-0) LW: UR, Beat McLain 14-0
Up Next: Bye Week

Dropped Out
Cache LW: #9
Fort Gibson LW: #10

CLASS 3A

1 HERITAGE HALL (2-0) LW: #1, Beat Clinton 34-7
Up Next: AT Davis
2 LINCOLN CHRISTIAN (3-0) LW: #2, Beat Vian 25-18
Up Next: Bye Week
3 PLAINVIEW (1-1) LW: #3, Lost To Tuttle 35-28
Up Next: Elgin
4 JOHN MARSHALL (2-0) LW: #4, Beat Capitol Hill 60-0
Up Next: AT Douglass
5 SULPHUR (2-0) LW: #6, Beat Davis 50-14
Up Next: Cache
6 BERRYHILL (2-0) LW: #7, Beat Fort Gibson 26-23 (OT)
Up Next: Cushing
7 CHECOTAH (2-0) LW: UR, Beat Hilldale 35-28
Up Next: AT Eufaula
8 LONE GROVE (3-0) LW: #8, Beat Madill 22-20
Up Next: Bye Week
9 KINGFISHER (1-1) LW: #9, Beat Hennessey 68-0
Up Next: AT Bethany
10 CASCIA HALL (1-1) LW: #10, Bye Week
Up Next: Millwood

Dropped Out
Seminole LW: #5

CLASS 2A

1 METRO CHRISTIAN (2-0) LW: #1, Beat Oklahoma Christian 54-14
Up Next: Holland Hall
2 VIAN (1-1) LW: #2, Lost To Lincoln Christian 25-18
Up Next: Okmulgee
3 ADAIR (3-0) LW: #3, Beat Locust Grove 76-19
Up Next: Bye Week
4 MILLWOOD (1-1) LW: #4, Beat Douglass 48-28
Up Next: AT Cascia Hall
5 SPIRO (2-0) LW: #5, Beat Hartshorne 33-20
Up Next: Heavener
6 SPERRY (2-0) LW: #6, Beat Claremore Sequoyah 52-13
Up Next: Kingston
7 KINGSTON (2-0) LW: #7, Beat Atoka 28-0
Up Next: AT Sperry
8 JONES (2-1) LW: #8, Beat Pauls Valley 42-7
Up Next: Bye Week
9 BEGGS (2-0) LW: #9, Beat Webster 56-8
Up Next: Shiloh Christian, AR.
10 HOLLAND HALL (2-0) LW: #10, Beat Casady 33-3
Up Next: AT Metro Christian

CLASS A

1 CASHION (2-0) LW: #1, Bye Week
Up Next: AT Crescent
2 STROUD (3-0) LW: #2, Beat Prague 30-20
Up Next: Bye Week
3 REJOICE CHRISTIAN (2-0) LW: #3, Beat Kiefer 54-20
Up Next: Haskell
4 MINCO (3-0) LW: #6, Beat Crossings Christian 14-6
Up Next: Up Next: Oklahoma Christian Academy
5 TONKAWA (3-0) LW: #7, Beat NOAH 20-8
Up Next: Up Next: Drumright
6 PAWHUSKA (3-0) LW: #8, Beat Woodland 63-0
Up Next: Up Next: AT Morrison
7 CHRISTIAN HERITAGE (3-0) LW: #10, Beat Wellston 52-20
Up Next: Classen SAS (Thurs.)
8 MOUNDS (3-0) LW: UR, Beat Gore 21-12
Up Next: Bye Week
9 GORE (2-1) LW: #5, Lost To Mounds 21-12
Up Next: AT Pocola
10 CROSSINGS CHRISTIAN (1-2) LW: #9, Lost To Minco 14-6
Up Next: Up Next: AT Watonga

Dropped Out
Thomas LW: #4

CLASS B

1 SHATTUCK (3-0) LW: #1, Beat Burns Flat 46-16
Up Next: Bye Week
2 REGENT PREP (2-0) LW: #2, Beat Depew 48-0
Up Next: AT Okeene
3 LAVERNE (2-0) LW: #3, Beat Garber 74-28
Up Next: Burns Flat
4 DEWAR (2-0) LW: #4, Beat Caddo 54-6
Up Next: Wetumka
5 SNYDER (2-0) LW: #5, Beat Fox 32-0
Up Next: AT Tipton
6 WAURIKA (2-0) LW: #6, Beat Grandfield 64-0
Up Next: Carnegie
7 KEOTA (2-0) LW: #8, Beat Oaks 38-0
Up Next: Canadian
8 SEILING (2-0) LW: #10, Beat Pioneer 48-6
Up Next: Waukomis
9 WELEETKA (2-1) LW: #9, Beat Gans 70-28
Up Next: AT Dewar
10 DAVENPORT (1-1) LW: UR, Beat Wetumka 54-8
Up Next: AT Alex

Dropped Out
Wetumka LW: #7

CLASS C

1 SOUTHWEST COVENANT (2-0) LW: #1, Beat Strother 40-20
Up Next: Wesleyan Christian
2 BUFFALO (2-0) LW: #2, Beat Canton 54-8
Up Next: AT Turpin
3 POND CREEK-HUNTER (2-0) LW: #3, Beat Medford 50-0
Up Next: Deer Creek-Lamont
4 TYRONE (3-0) LW: #4, Beat Beaver 46-0
Up Next: Bye Week
5 MIDWAY (3-0) LW: #5, Beat Porum 48-0
Up Next: AT Arkoma
6 TIPTON (0-2) LW: #6, Bye Week
Up Next: Snyder
7 MAYSVILLE (2-0) LW: #8, Bye Week
Up Next: Ryan
8 COYLE (1-1) LW: #9, Beat Yale 40-6
Up Next: Garber
9 SHARON-MUTUAL (1-2) LW: #10, Beat Waukomis 66-16
Up Next: Bye Week
10 FOX (0-2) LW: #7, Lost To Snyder 32-0
Up Next: Wilson

(1155)