Home Football Week Six Rankings

Week Six Rankings

Week Six Rankings
Warning: A non-numeric value encountered in /home/stokes04/public_html/okpreps/wp-content/themes/newstube/functions.php on line 1650
1.80K
0

CLASS 6A-D1

1 OWASSO (5-0) LW: #1, Beat Edmond North 44-0
Up Next: Norman North
2 BROKEN ARROW (4-1) LW: #2, Beat Norman 35-13
Up Next: AT Westmoore (Thurs.)
3 JENKS (2-3) LW: #4, Beat Enid 62-10
Up Next: Yukon
4 PUTNAM CITY NORTH (5-0) LW: #6, Beat Southmoore 36-10
Up Next: Union
5 WESTMOORE (5-0) LW: #7, Beat Edmond Memorial 33-26
Up Next: Broken Arrow (Thurs.)
6 NORMAN (4-1) LW: #5, Lost To Broken Arrow 35-13
Up Next: Edmond Memorial (Thurs.)
7 MUSTANG (3-2) LW: #10, Beat Union 23-21
Up Next: Southmoore
8 MOORE (3-2) LW: #8, Beat Norman North 56-21
Up Next: Edmond North
9 UNION (1-4) LW: #3, Lost To Mustang 23-21
Up Next: AT Putnam City North
10 YUKON (2-3) LW: UR, Beat Edmond Santa Fe 31-21
Up Next: AT Jenks

Dropped Out
Edmond Santa Fe LW: #9

CLASS 6A-D2

1 BIXBY (5-0) LW: #1, Beat Booker T Washington 31-0
Up Next: Ponca City
2 STILLWATER (5-0) LW: #2, Beat Midwest City 49-10
Up Next: Choctaw
3 MUSKOGEE (5-0) LW: #5, Beat Sand Springs 54-6
Up Next: Sapulpa
4 DEL CITY (4-1) LW: #4, Beat Putnam City West 50-6
Up Next: Deer Creek
5 BOOKER T WASHINGTON (2-3) LW: #3, Lost To Bixby 31-0
Up Next: AT Shawnee
6 SAPULPA (4-1) LW: #6, Beat Bartlesville 55-40
Up Next: AT Muskogee
7 CHOCTAW (3-2) LW: #8, Beat Putnam City 58-7
Up Next: AT Stillwater
8 DEER CREEK (3-2) LW: #9, Beat Lawton 17-14
Up Next: AT Del City
9 LAWTON (3-2) LW: #7, Lost To Deer Creek 17-14
Up Next: Putnam City West
10 PONCA CITY (3-2) LW: #10, Beat Shawnee 21-7
Up Next: AT Bixby

CLASS 5A

1 CARL ALBERT (4-1) LW: #1, Lost To Piedmont 10-6
Up Next: Northwest Classen
2 BISHOP McGUINNESS (4-1) LW: #2, Beat Woodward 56-20
Up Next: Guymon
3 EDISON (4-1) LW: #4, Beat Bishop Kelley 33-14
Up Next: AT Coweta
4 PIEDMONT (4-1) LW: #9, Beat Carl Albert 10-6
Up Next: AT Lawton Eisenhower
5 TAHLEQUAH (5-0) LW: #5, Beat Skiatook 26-22
Up Next: AT Collinsville
6 NOBLE (4-1) LW: #10, Beat El Reno 72-62
Up Next: Altus
7 PRYOR (4-1) LW: #7, Beat Rogers 51-6
Up Next: AT East Central
8 COLLINSVILLE (4-1) LW: #8, Beat Memorial 49-0
Up Next: Tahlequah
9 EL RENO (4-1) LW: #6, Lost To Noble 72-62
Up Next: AT Ardmore
10 ARDMORE (3-1) LW: UR, Beat Altus 28-0
Up Next: El Reno

Dropped Out
Bishop Kelley LW: #3

CLASS 4A

1 TUTTLE (5-0) LW: #1, Beat Madill 55-7
Up Next: Bethany
2 BETHANY (5-0) LW: #2, Beat Harrah 28-0
Up Next: AT Tuttle
3 POTEAU (4-1) LW: #3, Beat Fort Gibson 43-7
Up Next: Central
4 WAGONER (4-1) LW: #4, Beat Grove 49-10
Up Next: AT Miami
5 BROKEN BOW (4-1) LW: #5, Beat Hilldale 30-10
Up Next: AT Stilwell
6 CENTRAL (5-0) LW: #8, Beat Muldrow 34-26
Up Next: AT Poteau
7 BRISTOW (4-1) LW: #7, Beat Oologah 45-21
Up Next: Cleveland
8 CLINTON (3-2) LW: #10, Beat Weatherford 14-6
Up Next: AT Elgin
9 WEATHERFORD (3-2) LW: #6, Lost To Clinton 14-6
Up Next: Anadarko
10 CLEVELAND (4-1) LW: UR, Beat McLain 41-20
Up Next: AT Bristow

Dropped Out
Newcastle LW: #9

CLASS 3A

1 HERITAGE HALL (4-0) LW: #1, Beat John Marshall 50-14
Up Next: AT Perkins-Tryon
2 LINCOLN CHRISTIAN (5-0) LW: #2, Beat Seminole 51-8
Up Next: AT Webster
3 PLAINVIEW (3-1) LW: #3, Beat Bethel 63-21
Up Next: Marlow
4 SULPHUR (4-0) LW: #5, Beat Purcell 41-7
Up Next: Lone Grove
5 JOHN MARSHALL (4-1) LW: #4, Lost To Heritage Hall 50-14
Up Next: Blackwell
6 BERRYHILL (5-0) LW: #6, Beat Locust Grove 62-6
Up Next: AT Claremore Sequoyah
7 LONE GROVE (5-0) LW: #7, Beat Douglass 49-14
Up Next: AT Sulphur
8 CHECOTAH (4-1) LW: #8, Beat Okmulgee 50-18
Up Next: AT Stigler
9 STIGLER (4-1) LW: #9, Beat Roland 31-0
Up Next: Checotah
10 KINGFISHER (3-2) LW: #10, Beat Mannford 29-14
Up Next: Bridge Creek

CLASS 2A

1 METRO CHRISTIAN (5-0) LW: #1, Beat Chouteau 59-7
Up Next: AT Wyandotte
2 VIAN (4-1) LW: #2, Beat Panama 45-6
Up Next: Tahlequah Sequoyah
3 MILLWOOD (4-1) LW: #3, Beat Community Christian 45-0
Up Next: AT Washington
4 SPERRY (5-0) LW: #4, Beat Kiefer 57-7
Up Next: Caney Valley
5 ADAIR (4-1) LW: #5, Beat Wyandotte 66-0
Up Next: AT Chouteau
6 SPIRO (4-1) LW: #6, Beat Westville 54-8
Up Next: AT Keys
7 JONES (4-1) LW: #7, Beat Meeker 41-14
Up Next: AT Kellyville
8 KINGSTON (4-1) LW: #8, Beat Tishomingo 56-6
Up Next: Coalgate
9 BEGGS (4-1) LW: #9, Beat Caney Valley 71-0
Up Next: Dewey
10 HOLLAND HALL (4-1) LW: #10, Beat Keys 37-7
Up Next: AT Westville

CLASS A

1 CASHION (5-0) LW: #1, Beat Elmore City 44-0
Up Next: AT Oklahoma Christian Academy
2 STROUD (5-0) LW: #2, Beat Wewoka 42-38
Up Next: AT Wynnewood
3 REJOICE CHRISTIAN (5-0) LW: #3, Beat Fairland 48-12
Up Next: AT Ketchum
4 MINCO (6-0) LW: #4, Beat Watonga 39-12
Up Next: Apache
5 PAWHUSKA (6-0) LW: #5, Beat Tonkawa 48-7
Up Next: Drumright
6 PAWNEE (5-0) LW: #6, Beat Woodland 56-16
Up Next: Hominy
7 CHRISTIAN HERITAGE (4-1) LW: #7, Bye Week
Up Next: AT Crossings Christian
8 GORE (4-1) LW: #9, Beat Hulbert 28-18
Up Next: Porter
9 MANGUM (5-0) LW: UR, Beat Frederick 36-12
Up Next: AT Hobart
10 MOUNDS (4-1) LW: #8, Lost To Wayne 69-49
Up Next: AT Konawa

Dropped Out
Tonkawa LW: #10

CLASS B

1 SHATTUCK (5-0) LW: #1, Beat Carnegie 49-6
Up Next: Turpin
2 REGENT PREP (5-0) LW: #2, Beat Yale 54-8
Up Next: Watts
3 DEWAR (5-0) LW: #3, Beat Davenport 34-14
Up Next: Cave Springs (Thurs.)
4 CANADIAN (5-0) LW: #5, Beat Porum 56-6
Up Next: Caddo
5 SNYDER (4-1) LW: #4, Lost To Velma-Alma 56-12
Up Next: AT Alex
6 WAURIKA (4-1) LW: #6, Beat Caddo 64-12
Up Next: Wilson
7 BURNS FLAT (4-1) LW: #10, Beat Ringwood 58-14
Up Next: Carnegie
8 LAVERNE (4-1) LW: UR, Beat Cherokee 60-34
Up Next: Canton
9 CHEROKEE (4-1) LW: #7, Lost To Laverne 60-34
Up Next: AT Waukomis
10 SEILING (4-1) LW: #8, Beat Kremlin-Hillsdale 46-0
Up Next: Bye Week

Dropped Out
Davenport LW: #9

CLASS C

1 SOUTHWEST COVENANT (5-0) LW: #1, Beat Deer Creek-Lamont 58-12
Up Next: AT Coyle
2 POND CREEK-HUNTER (5-0) LW: #2, Beat Balko 46-0
Up Next: Sharon-Mutual
3 MIDWAY (6-0) LW: #4, Beat Bowlegs 54-0
Up Next: AT Paoli
4 MAYSVILLE (5-0) LW: #5, Temple Game Forfeited
Up Next: AT Grandfield
5 COYLE (4-1) LW: #6, Beat Bray-Doyle 52-6
Up Next: Southwest Covenant
6 SHARON-MUTUAL (3-2) LW: #8, Beat Tyrone 60-32
Up Next: AT Pond Creek-Hunter
7 TYRONE (4-1) LW: #3, Lost To Sharon-Mutual 60-32
Up Next: Buffalo
8 BOISE CITY (4-1) LW: #7, Lost To Timberlake 40-36
Up Next: Waynoka
9 TIPTON (2-3) LW: #9, Beat Thackerville 48-0
Up Next: Mountain View-Gotebo
10 WAYNOKA (3-2) LW: UR, Beat Buffalo 32-30
Up Next: AT Boise City

Dropped Out
Buffalo LW: #10

(1798)